Utflykt till Muskö

14.05.2025

Utflykt till Muskö med Hammarhagens DV 🌿🚐

Häromdagen gjorde Hammarhagens dagliga verksamhet en härlig utflykt till Muskö, en vacker ö i Haninge kommun. Resan dit gick genom Muskötunneln, som är nästan 3 kilometer lång biltunnel under havet. Bara det var ett äventyr i sig!

På ön besökte vi Grytholmens friluftsmuseum, ett idylliskt område med gamla torp och byggnader som visar hur livet såg ut förr i tiden. Museet ligger fint vid vattnet, och vi kunde se spår av ett litet fiskeläge, inklusive plats för att hänga upp fisknät.

Vi promenerade i den blomstrande naturen, där ängarna var täckta av fridlysta blommor. Mest av allt såg vi gullvivor, men vi hade också turen att hitta den sällsynta orkidén Adam och Eva, både gul och röd.

Här under sommaren håller hembygdsföreningen ibland kaffeservering, så det blir kanske ett återbesök längre fram?

En vacker dag fylld av natur, historia och gemenskap, precis så som vi vill ha det! 🌼

#LSS #Hammarhagen #Utflykt #Muskö #Grytholmen #Gemenskap #MeningsfullVardag